AK SİTELER AK SİTELER
Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
08-03-2021 17:02:00

İl Başkan Yardımcımız Süleyman Oflas, Van'da yapılan DSİ yatırımlarını anlattı

AK Parti Van İl Başkan Yardımcısı Süleyman Oflas, Devlet Su İşleri (Van DSİ) 17. Bölge Müdürlüğü’nün Van ilinde yapılan yatırımlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.
2002 ile 2020 yılları arasında AK Parti hükümetleri döneminde Van’a yapılan toplam yatırımın yaklaşık 2 milyar 600 bin Türk Lirası olduğuna dikkat çeken Çevre, Şehir ve Kültür’den sorumlu Van İl Başkan Yardımcısı Süleyman Oflas, bu yatırımlarla birlikte Van ilinde 146 tesisin hizmete sunulduğunu söyledi.


OFLAS, 18 YILDA VAN’A DEVASA YATIRIMLAR YAPILMIŞTIR
18 yıllık AK Parti hükümetleri döneminde yapımı tamamlanan yatırımların altını çizen Başkan Oflas, 3 adet içme suyu tesisi ile bir adet arıtma tesisinin tamamlanarak, toplamda 1 Milyon 332 bin kişi için yılda 112 milyon metreküp içme suyunun temin edildiğini belirterek, Van Acil İçme suyu isale hattı, Van Erciş İçmesuyu İsale Hattı birinci kısım, Van Erciş İçmesuyu İsale Hattı birinci kısım, Van Erciş İçmesuyu arıtma tesisinin hizmete alındığını ifade etti.
Son 18 yılda Van ilinde inşa edilen 10 sulama tesisi ile 337 bin 290 dekar zirai arazi sulamaya açılarak çiftçilere yıllık 110 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladığını belirten Oflas, Karasu Sulaması, Gürpınar Sulaması Sakalar ve Yukarı Kaymaz Sulaması, Gürpınar Sulaması ikinci kısım, Özalp aşağı Tulgalı Sulaması, Erciş Sulaması Ana Kanalı Yenileme, Özalp Boncuklu Göleti Sulaması, Erciş Sulaması Yedek ve Tersiyerler Yenileme, Özalp Gölegen Barajı Sulaması, Bahçesaray Altındere Sulaması, Saray Sırımlı Barajı Sulaması tesisinin Van’a kazandırıldığını söyledi.


Oflas, “Doğu’nun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Van’ımızda ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda 3 baraj ve 2 gölet inşa edilmiştir. Bunlar Erciş Morgedik Barajı, Özalp Boncuklu Göleti, Saray Sırımlı Barajı, Özalp Aşağı Tulgalı Göleti, Özalp Gölegen Barajı ve yapımı tamamlanan dere ıslahları’dır. Ayrıca; Van İlinde taşkın riskini azaltmak için son AK hükümetler döneminde 121 adet taşkın koruma tesisi ile 158 yerleşim yerinde taşkın kontrolü sağlanmıştır” dedi.


YAPIMI DEVAM EDEN SULAMA TESİSLERİ
Tamamlanan projelerin yanı sıra DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından devam eden projelerinde olduğunu ifade eden Oflas, “Van’ımız için sulamanın önemi çok büyük. İnşaatı devam Pay Sulaması ve ihalesi yapılmış olan Van Gevaş İlçesi sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 176 bin 50 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 150 Milyon 700 Bin TL katkı sağlanacaktır. Diğer taraftan Vanlı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazladır. Dolayısıyla Van’ın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa edilmeye devam ediyor. Şuanda Beyaztaş Göleti, Yeni Emek Göleti, Ortanca Göleti ve Baklatepe Gölet’inin yapım çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca, ihalesi yapılan Gevaş İkizler Göleti ve ihale aşamasında olan Özalp Gültepe Göleti ile 7 bin 430 dekar arazi daha sulamaya açılacaktır. Ayrıca ihalesi yapılan 3 adet taşkın koruma tesisi ile 2021 yılında 3 yerleşim yerinde taşkın kontrolü sağlanacaktır” diye konuştu.


VAN’A 5 MİLYON FİDAN DİKİLDİ
Van’ın ormanlık alanının 451 bin 410 dekar olup, yüzölçümünün ancak yüzde 2’sinin orman olduğunu ifade eden Oflas. “Bu ormanların da yüzde 4’ü normal, yüzde 96’sı bozuk ormanlardan oluşmaktadır. Van’da AK Parti öncesi 451 410 dekarlık orman alanı varken hükümetimizin 18 yıllık çalışmaları sonucu 5 milyon fidan toprakla buluşturulmak suretiyle 1.435.300 dekarlık orman alanı haline getirilmiştir. Bunun yanı sıra Okul bahçeleri ve üniversite kampüsleri, ibadethane ve mezarlıklar, sağlık ocağı ve hastane bahçeleri gibi sosyal ağaçlandırma projeleri kapsamına 188 bin 500 adet fidan, 159 Kilometre karayolu ve köy yolu kenarlarına ise 83 bin 500 adet fidan dikilmiştir. Van, eşsiz tabiatı, temiz havası ve pırıl pırıl su kaynakları ile muazzam bir ildir. Bu eşsiz güzelliklere katkı sunmak ve vatandaşlarımızın rahat nefes alacakları alanlar oluşturmak için DSİ 17. Bölge Müdürlüğü tarafından çalışmalar devam etmektedir.
AK Parti Hükümetleri olarak daima orman köylülerimizin yanında olduk. Orman köylerinde yaşayan 989 aileye 9,6 milyon TL kredi ve hibe desteği sağladık. 5 bin köye 5 bin Orman Projesi kapsamında Van’da 24 mahallede gelir getirici orman kurarak 201 bin 700 adet gelir getirici fidan diktik. Böylece vatandaşlarımıza ek gelir sağladık” cümlelerini kullandı.

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.