AK SİTELER AK SİTELER
Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
AK İcraatlar

AK İcraatlar

Birlikte başardık!

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
24-12-2020 22:58:24

Ak Parti Van İl Başkan Yardımcısı Pınar Gülle " Daka projeleri istihdama büyük katkı sağlayacak"

Ekonomiden Sorumlu Ak Parti Van İl Başkan Yardımcısı Pınar Gülle yatırımcı kuruluşların çalışmalarını yakından takip ederek, hemşehrilerini DAKA projelerinde istifade etmeye davet etti.


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın övgüsüne mazhar olan DAKA yatırımları İl Sekreteri Halil İbrahim Güray’la konuşuldu.
Pınar gülle ile birlikte bu görüşmeye AK Parti Edremit ilçe Ekonomiden Sorumlu Başkan yardımcısı Sercan Yeke, Tuşba ilçesi Ekonomiden Sorumlu Başkan yardımcısı Hakan Şevgin, il Kadın kolları başkanlığı Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nergis Kayman ve il Gençlik Kolları Başkanlığı Ekonomiden Sorumlu Başkan yardımcısı Doğukan Yoğurtçuoğlu katıldılar.


Görüşmede 2020 yılı içinde DAKA projeleriyle Van’a yapılan yatırımlar üzerinde görüşülerek Vanlı müteşebbislerin yaptıkları yatırımların Van’daki ekonomik canlanmaya motor görevi gördüğü be şehrin sorunlarından biri olan işsizliğinde bu yatırımlarla azaltılacağı belirtti.

İl Başkan Yardımcımız Pınar Gülle'nin talebi üzerine DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, 2020 yılında yapılan yatırımları yazılı bir şekilde iletti.

Genel Sekreter Güray'ın yazılı sunduğu çalışmaların detayları şu  şekilde;

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları koordinasyonunda faaliyet gösteren Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından hazırlanan, toplam bütçesi yaklaşık 23 milyon TL olan ve yaklaşık 15 milyon TL’lik kısmı hibe olarak verilecek 6 proje ile Van istihdam, turizm ve üretimde bir üs haline gelme yolunda önemli bir adım atacak.

Van ilinin kalkınmasında önemli katkı sağlayacak olan, DAKA desteğiyle ve çeşitli kamu kurumları iş birliğinde hazırlanan; Van Erciş Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB(TDİSOSB) Jeotermal Kaynak Sondaj ve Sıcak Su İletim Hattı Fizibilite Projesi, Gürpınar Ayakkabı Üretim Atölyesi Projesi, Van Tekstil Ve Hazır Giyim OSB Sosyal Donatılarının Oluşturulması Projesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Medya Ve İletişim Merkezi Projesi, Turizm Sektöründe Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi, Tuşba'da Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi ile  şehir pek çok unsurda önemli roller üstlenecek.

Van Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın yürütücüsü olduğu, Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında desteklenen, Van Erciş Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB(TDİSOSB) Jeotermal Kaynak Sondaj ve Sıcak Su İletim Hattı Fizibilite Projesi’nin toplam bütçesi 2.666.666,00 TL olacak ve bunun 2.000.000 TL kısmı hibe olarak sağlanacak.

Proje ile bölgede jeotermal seracılıkta önemli adımlar atılacak, 2 adet 1250-1500 metre derinlikte jeotermal kuyu açılacak, sonrasında jeotermal sondaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından re-enjeksiyon merkezi, sıcak su toplama ve dağıtım merkezleri, iletim hatları ve diğer gerekli tüm inşaat ve tesisat işlerinin uygulama projeleri hazırlanacak. 1000 dönümlük sera alanının kurulması için gerekli destek projeleri hazırlanarak proje uygulama aşamasına geçilecek ve tesis edilecek jeotermal ısıtmalı organize seracılık bölgeleri ile yılın her döneminde sebzecilik yapılabilecek.

300 kişiye istihdam imkanı sunacak ve Van’ın ayakkabı üretiminde önemli bir üs olmasına katkı sağlayacak Gürpınar Belediye Başkanlığı’nın yürütücüsü olduğu toplam bütçesi 3.950.000 TL olanGürpınar Ayakkabı Üretim Atölyesi Projesi için CMDP kapsamında 2.500.000 TL’lik hibe verilecek. Proje ile 33 dönüm arsa üzerinde 4000 m2 kapalı kullanım alanına sahip bir fabrika kurulacak ve yıllık 360.000 çift ayakkabı üretilmesi hedeflenerek, üretilecek ayakkabıların satışından ortalama 50 milyon TL hasılat yapılacak.

Van Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü’nün yürütücü olduğu; bölgenin, ilin kalkınmasına ve tekstil sektörünün gelişimine katkı sağlayacak Van Tekstil ve Hazır Giyim OSB Sosyal Donatılarının Oluşturulması Projesi ile 3.000 m2 sosyal donatıların ve ihtiyaç alanlarının inşaatı, çevre düzenleme ve peyzaj için 22.775 m2 alanda ihata duvarı, güvenlik, ağaçlandırma, sulama ve aydınlatma altyapısı, kreş ve gündüz bakım evi için gerekli mobilya tefrişat ve bilgisayar donanımı yapılacak. CMDP kapsamında desteklenen toplam bütçesi 4.444.445.00 TL olan projenin 4.000,000 TL’lik kısmı hibe olarak verilecek.

Üniversiteye ait çok amaçlı kongre merkezinin modernize edilerek medya ve iletişim alanında eğitim gören öğrencilerin mesleki gelişimlerine katkı sunacak bir uygulama alanına dönüştürülmesinin planladığı Yüzüncü Yıl Üniversitesi Medya ve İletişim Merkezi Projesi için toplamda 2.664.000,00 TL bütçe ayrılacak ve bu bütçenin 2.364.000,00 TL’lik kısmı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı CMDP kapsamında hibe olarak sunulacak. Proje ile mevcut çok amaçlı kongre merkezinin tadilatı, ses sistemlerinin döşenmesi, TV stüdyosunun oluşturulması, reji odasının oluşturulması, ses kayıt, radyo, multimedya yayın, kurgu ve fotoğraf stüdyoları kurulması işlemleri yapılacak.

Bölgenin gelişimine istihdam ve üretim konularında katkı sağlayacak projelerin yanında hem turizm hem de uygulamalı eğitimde katkı sağlayacak bir diğer proje ise Turizm Sektöründe Mesleki Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi.

Edremit Belediye Başkanlığı’nın yürütücüsü olduğu toplam bütçesi 5.306.822,25 TL olan proje ile Van Gölü’nde taşımacılık için kullanılan ve şu an atıl durumda olan feribot restore edilerek yüzen otele dönüştürülecek. Feribotun özgün bir konsept ile konaklama hizmetine kazandırılmasının ardından Van ilinde turizm alanında lise, önlisans ve lisans eğitimi alan gençler için uygulama alanları sağlanmış olacak. Uygulama eğitimi alan gençlerin bir kısmı otel, kafe veya restoran bölümünde çalışarak kendileri için gelir elde etme imkânı bulurken, Van’da ve Van Gölü Havzasında doğal ve tarihi güzelliklerin yanı sıra harika bir konaklama ve gastronomi deneyimi sunarak kentin tüm dünyada tanıtımına katkı sunulacak. SOGEP kapsamında desteklenen projeye 2.000.000,00 TL hibe desteği verilecek.

DAKA’nın Güdümlü Proje Desteği kapsamında destek verilen, yürütücüsünün Tuşba İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olduğu, TRB2 Bölgesinde tarımsal üretimde üretkenlik ve verimliliğin sağlanmasına önemli bir katkı sağlayacak,Tuşba’da Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi ile meyvecilik kırsal alana yayılacak küçük arazilerin ve atıl işgücü değerlendirilecek. Toplam bütçesi 4 milyon TLolan proje sonucunda Tuşba ilçe kırsalında en az 50 adet Kapama Elma Bahçesi tesisi kurulacak, en az 50 çiftçi ve ailesi projeden faydalanacak ve çiftçilere eğitimler verilecek. 150 kişiye istihdam sağlayacak projenin 2 milyon TL’lik kısmı hibe edilecek. 

DAKA tarafından desteklenen üretim, istihdam ve turizm projelerinin yanında 2020 yılında Teknik Destek kapsamında; Tarımda Kooperatifleşme, Dijital Medya Proje Döngüsü, VanTB Akreditasyonda Dijitalleşme, ETSO'nun Akreditasyon Sürecinin Başlatılması, Dijital Tasarım, Çatak Projesini Yazıyor ve Yönetiyor, Adobe Grafik Tasarım Yazılımları ile Infografik Tasarım Eğitimi, Düşünen Tasarlayan 3D Üreten Çatak, Kodla-Üret Özalp, Kodlama ve Robotik Eğitici Eğitimi ile Proje Tasarımı Uygulamaları, 2021/2027 Erasmus Akreditasyon Süreçlerinde Erasmus+ Proje Yazma ve Çaldıran Kaymakamlığı Fizibilite Hazırlama projelerine destek sağlanmıştır. Bu projeler kapsamında kamu kurumları ile işbirliği içerisinde pek çok kişiye eğitim ve danışmanlık hizmeti verilmiş ve verilmeye devam edilmektedir.

Ayrıca Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı olarak 2020 yılında 9 adet teşvik belgesi kapama işlemi tamamlanmış olup, 7 adet kapama işlemi de devam etmektedir. Organize edilen bilgilendirme toplantılarına katılanlarla birlikte yaklaşık 400 kişiye de devlet destekleri hakkında bilgilendirme ve danışmanlık hizmeti sağlanmıştır"ifade edildi.

Gülle" Vanlı yatırımcıların bu projelere göstereceği ilginin nüfusun yarıdan fazlasını teşkil eden gençlerin işsizliğine bir nebze de olsa son vereceğini belirterek yatırımcı kuruluşların imkanlarından istifade edilmesi için Vanlıları bu projelere iştirak etmeye davet etti.

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.